Неделя, 05 Януари 2014 02:00
Лъвиците на Световно за първи път от 12 години

България победи Беларус с 3:1 гейма в Самоков и се класира на първо място в група М. По този начин момичетата на Абонданца осигури квота за участие на Световното първенство в Италия през месец септември тази година. Мачът започна добре за българският тим, който успя да натрупа преднина от 3 точки до първото техническо прекъсване за 8:5. Българките запазиха устрема си и успяха да увеличат преднината си на 6 точки (11:5). До второто техническо прекъсване отборът от Беларус успя да направи още 2 точки, като така актива на българките нарасна на 9 (16:7). До края на гейма Лъвиците нямаха никакви проблеми и го спечелиха при 25:11. Началото на втория гейм бе оспорвано. Българките поведоха при 6:4, но сервиса на Серик затрудни нашето посрещане и отбора на Беларус успя да излезе напред в резултата при 7:6. Първото техническо прекъсване също дойде при преднина за гостенките – 8:7. България си върна водачеството при 10:9, но не успяха да го задържат за дълго. На второто техническо прекъсване Беларус водеха с 16:14. Добрата игра на блокада от страна на момичетата на Беларус им помогна до увеличат преднината си на 4 точки за 19:15. При 22:19 за Беларус с добър сервис на Колева България успя да намали разликата до 1 точка (21:22), но и момичетата на Ханчароу успяха да затруднят българското посрещане и достигнаха до геймбол при 24:21. Но добрият сервис на Николова помогна на Лъвиците да изравнят (24:24). Отборът на Беларус изпусна 6 геймбола, но успя да затвори гейма в своя полза при 34:32. Първата точка в третия гейм бе за Беларус, но последваха 4 за България, с което момичетата на Aбонданца поведоха с 4:1. Преднината на Лъвиците се увеличи до първото техническо прекъсване за 8:3. Българките нямаха никакви проблеми и на второто техническо прекъсване водеха с двуцифрена разлика – 10 точки (16:6). До края на гейма нищо не се промени. Лъвиците спокойно спечелиха и тази част при 25:9. Беларус започнаха отлично първата част, повеждайки с 4:0. Българският отбор успя да изравни при 6:6, но първото техническо прекъсване дойде при преднина от една точка за момичетата на Ханчароу (8:7). Беларус отново поведоха при 14:10, но Лъвиците успяха да изравнят и дори имаха преднина от 1 точка при второто техническо прекъсване (16:15). С добра игра на блокада момичетата на Абонданца поведоха с 2 точки при 18:16 и успяха да я съхранят до самия край на мача, спечелвайки гейма с 25:23. След края на мача всички момичета се събраха в конферентната зала, а президентът на Българска федерация по волейбол инж. Данчо Лазаров ги поздрави за доброто им представяне и изрази огромната си радост, че след 12 годишно отсъствие България се завръща на световната сцена при жените.