Събота, 04 Януари 2014 02:00
България на два гейма от Световното в Италия

Тази вечер националният отбор на България жени победи Чехия с 3:0 гейма (25:14, 25:19, 25:22) във втория ден от Световната квалификация в ”Арена Самоков”. Мачът не започна добре за българския тим, който направи две поредни грешки при сервис, но момичетата на Абонданца бързо намериха добрия ритъм на игра и успяха да поведат в резултата – 8:6.

До втората техническа почивка Лъвиците утроиха преднината си за 16:10. Добрата игра на сервис и блокада позволи на българките да затворят гейма при 25:14. Вторият гейм започна добре за Лъвиците, които поведоха с 3 точки, но след това чехкините успяха да разсеят българското посрещане и направиха 4 поредни точки за 4:3. Следващите минути отново бяха за нашите момичета, които поведоха със 7:5, но въпреки това техническото прекъсване дойде при 8:7 за Чехия. След почивката чехкините увеличиха преднината си на 2 точки при 11:9, но грешка на Хавличкова и добра атака на Николова позволиха на българките да изравнят (11:11).

До втората техническа почивка българският тим позволи на Чехия да направи още само една точка за 16:12. Момичетата на Карло Паризи успяха да намалят изоставането си на 2 точки, но Лъвиците не позволиха промяна на лидерството и увеличиха актива си на 5 точки (20:15). Това принуди чешкият треньор да поиска прекъсване, но не успя да спре устрема на българките, които направиха още 2 точки за 22:16 и той бе принуден отново да използва правото си на прекъсване. Този път тактиката проработи и чехкините успяха да направят 3 точки, но при 23:19 Хавличкова сбърка сервис, а Китипова отвърна с ас, за да може България да поведе с 2:0 гейма. В третия гейм на полето се разрази истинска битка. Българският тим поведе с 2:0, но чехкините успяха да направят 4 поредни точки за 2:4. България отново поведе при 6:4, но първото техническо прекъсване дойде при аванс за гостите – 6:8. Добрата игра на чехкините продължи и те поведоха с 11:8. При 12:15 блокади на Филипова и Китипова и ас на Рабаджиева изравниха резултата (15:15), но техническото прекъсване отново дойде при аванс за чехкините (15:16). Момичетата на Карло Паризи успяха отново да поведат с 2 точки при 17:15, като тази тенденция се запази до 20:18. При 21:18 българките направиха 3 поредни точки и изравниха резултата (21:21), след което успяха да поведат с 2 точки при 23:21. Чехкините направиха още една точка, но добра атака от българска страна направи резултата 24:22, а ас на Рабаджиева сложи край на битката, в която победителки излязоха българските момичета. Така утре възпитаничките на Абонданца се нуждаят от 2 гейма, за да си осигурят квота за Световното първенство в Италия. Христина Русева и Емилия Николова направиха по 12 точки за победата, а Добриана Рабаджиева и Страшимира Филипова завършиха с по 10. За отбора на Чехия най-резултатна бе капитанката Хавличкова, която записа 19 точки.