Четвъртък, 02 Октомври 2014 00:16
Отстъпихме на Русия с 1-3 след достойна игра

Националният отбор по волейбол /жени/ стартира със загуба от актуалните световни шампионки участието си във втората фаза на Световното първенство в Италия. Въпреки поражението с 1-3 гейма Лъвиците показаха огромно желание за победа и при почти загубен трети гейм (18:24), което означаваше и загуба с 0-3 гейма, българските волейболистки направиха на пръв поглед невъзможното и спечелиха частта при 28:26 в своя полза.

Ето и какво точно се случи в ПалаПанини по време на мача България –Русия:

Стартов състав на България: Лора Китипова, Добриана Рабаджиева, Елица Василева, Христина Русева, Емилия Николова, Страшимира Филипова, Мария Филипова (л).

ПЪРВИ ГЕЙМ: Лъвиците откриха резултата след атака на Рабаджиева, а по време на първото техническо прекъсване българските волейболистки водеха с 8:6. Играта в следващите моменти беше много интензивна, като и двата тима демонстрираха острота в атаките, а при 15:15 рускините изравниха резултата. Въпреки това, по време на второто техническо прекъсване Лъвиците имаха преднина от една точка (16:15).  След ас на звездата на Русия Екатерина Гамова, противниковият отбор поведе и при 17:20 Кузюткин поиска прекъсване. Това обаче не помогна, а сервисът на Гамова продължаваше да затруднява нашето посрещане. От друга страна, руската блокада беше отлична.  Ст.треньорът на България отново взе тайм аут при 17:23. Две последователни точки на българските волейболистки накараха селекционера на Русия Юри Маричев също да прекъсне играта при 19:23. Въпреки че неговите възпитанички отбелязаха и 24-та точка, при резултат 23:24 се наложи наставникът на Русия отново да прекъсне играта, след като Лъвиците спасиха три гейм бола.  Това изгелжда успокои неговите волейболистки и те затвориха гейма при 23:25.

ВТОРИ ГЕЙМ: първата точка отново беше за България  след като Елица Василева откри резултата.  Рускините обаче демонстрираха много добра игра в атака, а от друга страна българското посрещане беше затруднено и при 3:6 Кузюткин поиска прекъсване. Първото техническо прекъсване обаче беше в полза на рускините при 5:8.  В следващите минути руският блок заработи безупречно.  Въпреки огромното желание на българските волейболистки, второто техническо прекъсване отново беше в полза на Русия – 12:16. Руският тим успя да направи още три последователни точки и при 12:19 Кузюткин поиска прекъсване. Сборная обаче успя да обезвреди българското посрещане и успешно затвори гейма при 15:25.

ТРЕТИ ГЕЙМ:  Русия поведе още в началото и по време на първото техническо прекъсване вече имашепреднина от 5 точки при 3:8. Въпреки че „дишахме във врата“ на рускините, второто прекъсване в гейма отново беше в полза на Русия(13:16).  Сборная продължи със острите атаки и при  18:22 Кузюткин поиска прекъсване, но рускините отбелязаха още 2 точки. Българките обаче не се притесниха  и при 21:24 Маричев също взе тайм аут, но Страшимира Филипова отбеляза 22-ра точка за България, а руският ст.треньор беше принуден още веднъж да прекъсне играта. Сервисът на Емилия Николова затрудни рускините и изравнихме при 24:24. След грешка на Гамова поведохме при 25:24, а след това и при 26:25. В крайна сметка затоврихме частта при 28:26 след грешка в руското посрещане при сервис на Страшимира Филипова и това, което изглеждаше невъзможно при 18:24 се случи.

ЧЕТВЪРТИ ГЕЙМ: Сборная започна ударно частта след като поведе с 3 точки при 0:3 , а по време на първото прекъсване отстъпвахме с 3:8. Два аса на Нася Димитрова намалиха разликата при 6:9, но рускините използваха отличните си атаки и в крайна сметка по време на второто прекъсване отново водеха, този път при  11:16. В следващите минути руският блок беше безупречен. При 13:19 Нася Димитрова отбеляза още един ас за 14-тата точка в гейма. Въпреки огромното желание, което демонстрираха Лъвиците на волейболното игрище при 15:22 Владимир Кузюткин отново прекъсна играта. След сервис на Елица Василева българският тим успя да организира няколко атаки, които затрудниха руското посрещане и се доближиха до Сорная при 18:23. Въпреки това Русия успя да спечели срещата, затваряйки гейма при 19:25 и 3—1 гейма в своя полза.

След края на срещата от организаторите поднесоха букет на българската националка Христина Русева, която днес празнуваше своя рожден ден.