Събота, 08 Юни 2019 13:54
България отстъпи на световния шампион Полша с 1:3 гйма във Волейболната лига на нациите Снимка: fivb.com

Мъжкият национален отбор се опълчи на световния шампион Полша във Волейболната лига на нациите, но взе само гейм и не успя да запише успех. Лъвовете загубиха от Полша с 1:3 (25:22, 19:25, 25:27, 20:25) във втората си среща в група 5, на турнира от втория уикенд на световната надпревара, игран пред над 3000 зрители в Нингбо (Китай).

С това родните представители отбелязаха четвърта поредна загуба в Лигата, като заемат тринадесето място във временното общо класиране, с 1 победа, и 3 точки. "Дружина полска" пък е на седма позиция с 3 победи, 2 загуби и 8 точки.

Първият гейм започна с равностойно, с размяна на водачеството. Това продължи до 13:12 за "лъвовете" . При следващото разиграване Тодор Скримов се контузи, което принуди Силвано Пранди да пусне в игра Николай Пенчев. Въпреки това, националите увеличиха преднината си до 16:1е и 20:16, след страхотна единична блокада на разпределителя Георги Братоев. Постепенно световните шампиони намалиха пасива си до 21:22, което накара Силвано Пранди да вземе прекъсване. В крайна сметка националите ни устояха на всички опити на съперника за обрат и взеха гейма с 25:22 след нова атака на Розалин Пенчев и ас на Светослав Гоцев.

В следващите три части обаче България не успя да удържи на мощните аатаки на световните шампиони и тимът ни отстъпи, като Полша спечели срещата с 3:1 гейма

Най-резултатни за българския тим станаха Николай Учиков с 15 точки (1 ас и 44% ефективност в атака) и Розалин Пенчев (с 14 точки 1 ас и 56% ефективност в атака).

Реализатор за победата на Полша бе Бартош Беднож с 18 точки (2 блока и 70% ефективност в атака), а Мачией Музай добави още 14 точки (2 блока и 55% ефективност в атака) за победата.

Утре (9 юни), в последните мачове на турнира, "лъвовете" ще играят със силния тим на Франция, който по-късно днес ще излязат срещу домакините от Китай, докато Полша ще спори с азиатците. Двубоите са съответно от 11,00 и 14,30 часа българско време.