Неделя, 30 Юни 2019 23:01
България отстъпи на Сърбия с 0:3 гейма на турнира в Пловдив
България отстъпи на Сърбия с 0:3 гейма на турнира в Пловдив Снимка: fivb.com

Националите отстъпиха с 0:3 на Сърбия в последния мач и завършиха 12-ти в крайното класиране

България завърши с 5 победи тазгодишното си участие във Волейболната лига на нациите при мъжете. В последния си мач от турнира в пловдивската зала „Колодрума“ нашите отстъпиха с 0:3 на Сърбия (23:25, 12:25, 18:25) и приключиха на 12-та позиция в крайното класиране, след като още с успеха над САЩ в петък си бяхме осигурили участие в турнира с най-силните тимове в света и за 2020 г. Феновете напълниха „Колодрума“ и за третия български мач – над 5700 зрители подкрепяха родната селекция срещу Сърбия.

Силвано Пранди започна мача с посрещачите Мартин Атанасов и Розалин Пенчев, разпределителят Георги Сеганов, центровете Виктор Йосифов и Николай Николов, диагонала Цветан Соколов и либерото Теодор Салпаров.

Първото техническо прекъсване в мача дойде при 8:5 за нас, като записахме три брейкточки след блокади на Цветан Соколов и Виктор Йосифов и успешна атака на Соколов след спасена в защита топка. Сърбите върнаха точка с ас на Марко Ивович за 8:7, но след добър сервис на Сеганов, Соколов контраатакува успешно за 11:8. С контри на Ивович и Дражен Лубучич и блокада срещу Соколов обаче Сърбия поведе с 16:15 при второто техническо прекъсване. От 15:12 за нас последва серия от 6:1 за гостите и Пранди поиска прекъсване при 16:18. С успешна блокада на Соколов изравнихме за 18:18, но Сърбия отново дръпна с 21:19 след като извадиха нашата атака и контраатакуваха успешно чрез Неманя Петрич. Атака в аут на Розалин Пенчев даде три геймбола на сърбите при 24:21. Спасихме първия с пусната от Сеганов топка, при втория сърбите забиха топката в мрежата след добър сервис на Пенчев и бяхме на косъм да спасим и третия, но спорно съдийско решение даде 25-ата точка и гейма на сърбите – реферът не видя, че при връщане от сърбите на топката към полето ни тя мина над антената. Очаквайки точка за 24 равни, българите се разконцентрираха и направиха неуспешна контра. Разположението на камерите не позволи добро видеоповторение и съдията не ревизира решението си след изгледаното видео.

0065901

Първото техническо прекъсване във втория гейм настъпи при 8:6 за Сърбия, а след него последва ас на Алекса Батак и 6:9. С нова директна точка от сервис на Ивович, който бе трети за последните им 4 начални удара, гостите дръпнаха с 11:7 и Пранди взе прекъсване. След него Атанасов прати топката в аут, а Ивович записа нова директна точка - 13:7. След отсъден от съдията двоен удар за Сърбия, грешка при организацията на атаката и успешна контра на Атанасов върнахме до 10:13. След лошо посрещане и наши грешки обаче техническото прекъсване настъпи при 16:10 за гостите. След нова грешка при посрещане Пранди смени Атанасов с Пламен Шекерджиев, а официален дебют за националния

отбор направи Чоно Пенчев, който влезе на мястото на Георги Сеганов. Това не помогна особено и сърбите затвориха втория гейм с 25:12, като записаха 8 аса в него.

Серията на Сърбия от добри начални удари продължи и на старта на третата част, а техническото прекъсване настъпи при 4:8. При 5:12 последваха три безответни точки за нас след атака на Соколов, блокада на Розалин Пенчев и грешка на гостите - 8:12. Бомба на нашия диагонал ни доближи само на 3 точки при 10:13 и Никола Гърбич поиска прекъсване, а техническата пауза настъпи при 12:16. След страхотен сервис на Шекерджиев сърбите не успяха да обработят добре топката и отново ги доближихме само на 3 точки - 16:19. За съжаление до края не успяхме да наваксаме пасива си и геймът, а с това и мачът, приключи при 18:25.

Най-резултатен за България бе Цветан Соколов с 12 точки (2 блока), а Розалин Пенчев добави 9 (1 блок). За сърбите Дражен Лубичич реализира 20, а Марко Ивович - 15.

В първия мач за деня САЩ победи Иран с 3:0 (27:25, 25:21, 25:20). Най-резултатен за САЩ беше Бенджамин Пач с 16 точки, а за Иран Милад Ебадипур реализира 14.

За финалната шестица във Волейболната лига на нациите се класираха Бразилия, Иран, Русия, Полша, Франция и домакините от САЩ. Мачовете са от 10 до 15 юли