Четвъртък, 05 Септември 2019 14:45
българия надигра Перу с 3:2 гейма на старта на световното първенство  U18
българия надигра Перу с 3:2 гейма на старта на световното първенство U18 Снимка: fivb.org
Националният отбор по волейбол на България за девойки под 18 години стартира с драматична петгеймова победа на световното първенство в Кайро (Египет). Младите ни националки, водени от Стоян Гунчев, надиграха Перу с 3:2 (25:23, 17:25, 23:25, 25:19, 19:17)  след близо двучасова борба, в първия си мач от предварителна група D.

Така родните представителки тръгнаха с успех в мондиала, като записаха 2 точки в актива си. Представителките на Перу взеха 1 точка. Във втория мач за деня от нашата група играят Япония и Конго.

Двубоят бе равностоен, като двата отбора се бориха с всички сили за победата. Оспорваната игра доведе до размяна геймовете и развоят достигна до тайбрек. Петата решителна част бе изпълнена с драматизъм и интрига докрай. Нашите момичета тръгнаха изключително успешно, като поведоха с 10:2! В този момент обаче съперничките показаха, че са способни на пълен обрат, като стопиха пасива си и изравниха при 11:11. Играта тръгна точка за точка, като имаше истински сблъсък във финалния момент. В крайна сметка българският тим показа повече психика, издържливост и характер, като спаси два мачбола на перуанките и надделя в решителните моменти с 19:17, а с това записа и крайната победа.

Реализатор за победата на България бе Мария Йорданова с 20 точки (1 ас, 1 блокада), 18 точки добави Александра Георгиева (1 блокада). За Перу Таиса Маклеод бе най резултатна с 21 точки (3 аса, 4 блокада).

Утре, 6 септември българските момичета почиват, а в събота (7 септември) се изправят срещу Конго в 13:30 ч. б.в.