Четвъртък, 14 Ноември 2019 10:17
Волейболистите на България под 177 години спечелиха сребърните медали на Европесйкото първенство 2019 в София Снимка: cev.lu

Защо държавата помага на волейбола? Фактите говорят сами по себе си, а именно, че България продължава да е сред водещите сили на международна сцена, като всички усилия на БФВолейбол и държавата са насочени към запазване на тези позиции и извоюване на нови по-големи успехи.

В Европа "лъвове" и лъвици" от всички възрасти заемат място в Топ 10 в контитенталната ранглистата, като изключение пряват само юношите под 20 години, които са на тринадесета позиция. Особено голямо впечатление прави страхотното и изключително престижно постижение на волейболистите ни под 17 години, които заемат първо място в Европейската ранглиста! Големият успех се дължи на четвъртото място на националите на Европейското първенство през 2017 година и вицешампионската титла и сребърните медали на Евроволей 2019 в София.

802820190721233905

Волейболистите на България под 17 години заемат първо място в европейската ранглиста

Истински прогрес в Европа отбеляза женското направление, като "лъвиците", водени от Иван Петков се изкачиха нагоре по стълбицата и заемат седмо място сред европейските държави, което не се е случвало в последните двадесет години. В останалите възрасти в женското направление България също има водещи позиции, като след бронзовите медали и четвъртото място на последните две европейски първенства в София, отново заема 7 място при девойките под 19 и под 18 години.

582220190904182914

Женският национален отбор на България се изкачи на седмо място в европейската ранглиста

Девойки под 16 г. - 8 място

На международна сцена представителните отбори запазват стабилно присъствие сред водещите страни. Волейболистите ни са сред световния елит във Волейболната лига на нациите, а волейболистките ни след смята на поколенията и подмладявяне на състава направиха достоен сезон в най-комерсиалната световна надпревара.

Националните ни отбори за мъже и жени отбелязаха много силно участие на олимпийските квалификации, като съвсем малко не им достигна да се класират за Токио 2020 от първия път. На олимпийския квалификационен турнир в САЩ, волейболистките ни направиха две победи на Аржентина и Казахстан и бяха на крачка да отбележат невероятен успех и да спечелят квота за Игрите, но отстъпиха в петгеймова битка на изключително класния тим на домакините.

Волейболистите ни, водени от Силвано Пранди, бяха също невероятно близо до класиране за Токио 2020, след като на олимпийската квалификация във Варна отбелязаха две победи над Египет и Пуерто Рико и се изправиха срещу Бразилия в решителен мач за спечелване на турнира. Нашите момчета поведоха на олимпийския шампион с 2:0 гейма, но отново малшанс и спортно щастие доведе до петгеймова битка, в която "лъвовете" отстъпиха с 2:3 гейма.