Сряда, 06 Януари 2021 18:10
Успешен край в подготовката за европейската квалификация
Снимки: Костадин Андонов

България завърши с успех в подготовката си за предстоящата европейска квалификация в Израел (12-17 януари). Националите победиха Северна Македония с 3:1 (25:23, 25:17, 22:25, 25:20) в четвъртия приятелски мач между тимовете в столичната зала „Христо Ботев“. „Лъвовете“ спечелиха всички контроли срещу македонците.

Селекционерът Силвано Пранди започна с различен състав, като заложи на следните състезатели: Георги Сеганов, Цветан Соколов, Тодор Скримов, Аспарух Аспарухов, Николай Къртев, Алекс Грозданов, либеро Владислав Иванов (Александър Николов, Димитър Димитров, Стефан Чавдаров).

Националите стартираха уверено, а силният сервис на Аспарух Аспарухов доведе до ударно начало - 5:1. Тимът ни продължи да диктува играта, увеличавайки разликата на 11:6. Първоначалният бърз успех доведе до отпускане, като волейболистите ни позволиха на съперника да стопи пасива си и дори да изравни - 18:18. Нашите обаче съумяха да излязат от ситуацията и отбелязаха три поредни точки, като отново взеха предимство. Авансът се запази и България спечели първия гейм.

thumbnail KBON3546

Втората част започна равностойно, като се допуснаха много грешки и от двете страни. Играта точка за точка продължи до 14:14, след което нашите пак се разиграха. Сервисът и блокадата заработиха и България отбеляза седем поредни точки за 21:14. Разликата бе голяма, а Пранди даде шанс на младока Александър Николов,. „Лъвовете“ взеха и втория гейм с разлика.

thumbnail KBON3734

При 2:0 италианският треньор даде възможност и на оставалите за изява. В третата част на мястото на Цветан Соколов влезе Димитър Димитров, а в центъра Алекс Грозданов бе заместен от Стефан Чавдаров. На полето останаха Александър Николов и Аспарух Аспарухов. Северна Македония се възползва от рокадите и поведе с 11:7. Това обаче бе временна ситуация, като нашите показаха ниво и в променен състав и достигнаха до равенството14:14. След изпълнение на сервис от Аспарух Аспарухов българите поведоха с 19:17. За съжаление те не успяха да запазят предимството си.

thumbnail KBON3676

В решителните минути македонците показаха повече устойчивост и взеха гейма - 1:2. Пранди запази същия състав и за четвъртата част. Този път обаче националите ни не се огънаха и наложиха волята си за крайното 3:1.

Най-резултатен бе Аспарух Аспарухов с 19 точки (2 аса, 2 блокади), 10 точки добави Александър Николов (2 блокади). За Северна Македония Никола Гьоргиев завърши със 17 точки (3 аса), с 10 се отчете Александар Ляфтов (1 ас).