Вторник, 02 Април 2024 15:39
Резултати от Квалификационния турнир за юноши

Осем отбора продължават участието си в Държавното първенство за юноши под 20 години след изиграването на Квалификационен турнир. Това са Люлин, Хебър (Пазарджик), Виктория волей (Пловдив), Черно море (Варна), Берое 2016 (Стара Загора), Миньор (Перник), Славия 2017 (София) и Пирин (Разлог). Те си осигуриха класиране, след като завоюваха едно от двете първи места в четирите групи от надпреварата.

По регламент, утвърден от Комисията за Детско-юношески волейбол към Българска федерация волейбол, Квалификационният турнир за юноши се проведе в четири града с участието на 16 отбора. Те бяха разделени на четири групи по четири тима и играха по системата "всеки срещу всеки".

Столичният Люлин спечели Група Ж след три победи и само един загубен гейм, който бе срещу отбора, заел второто място – Хебър (Пазарджик). Домакините от Троян волей стартираха силно турнирът с чиста победа срещу Перун, но след това допуснаха две поредни загуби, което им коства класирането за следващата фаза.

1.04 - Ж

Класиране - Група Ж:

1. Люлин (София)
2. Хебър (Пазарджик)
3. Троян волей (Троян)
4. Перун (Варна)

Пловдивският Виктория волей прие срещите от Група З и постигна три победи, за да спечели потока и да си осигури класиране за следващата фаза на Държавното първенство за юноши. Пловдивчани изиграха много оспорван мач срещу варненския Черно море, който остана втори, след като загуби директния сблъсък след тайбрек.

1.04 - З

Класиране – Група З:

1. Виктория волей (Пловдив)
2. Черно море (Варна)
3. СУ (София)
4. Марек (Дупница)

Успешно домакинство и за Берое 2016, който триумфира в Група И. Тимът от Стара Загора бе категоричен и в три се срещи в спортна зала "Иван Вазов" и допусна само един гейм срещу себе си. В откриващата среща на турнира Миньор (Перник) отстъпи с 1:3 именно пред домакините, но след това постигна две категорични победи с по 3:0 – срещу Дунав (Русе) и Марица (Белово), осигурявайки си класиране напред.

1.04 - И

Класиране – Група И:

1. Берое 2016 (Стара Загора)
2. Миньор (Перник)
3. Дунав (Русе)
4. Марица (Белово)

В Група К първото място бе оспорвано между домакините от Пирин (Разлог) и Славия 2017. Директният сблъсък бе драматичен и се реши в пет гейма, като краен победител излезе столичният клуб.

1.04 - К

Класиране – Група К:

1. Славия 2017
2. Пирин (Разлог)
3. Дея спорт (Бургас)
4. Олимпиец (Плевен)

Отборите, заели трето и четвърто място в групите, приключват своето участие в Държавното първенство за сезон 2023/2024. Допълнителният турнир ще се проведе 20 и 21 април.

Българска федерация по волейбол изказва своята благодарност към партньорите, подкрепящи развитието на Детско-юношеския волейбол в България – Лидл България, Гаритидж парк, Обединена Българска Банка, Хюндай България, фондация "За пример", Министерство на туризма и Министерство на младежта и спорта.