България на десето място след първия ден от женската Лига на нациите
22/Май/19 15:30

България заема десетото място в класирането след първия ден на женската Лига на нациите. „Лъвиците“ загубиха във вторник в „Арена Монбат“ в Русе от Япония с 1:3 (23:25, 25:21, 19:25, 23:25) в дебютния си мач в историята на турнира.

Миналогодишните победителки САЩ оглавяват подреждането след смазващото 3:0 (25:23, 25:8, 25:22) срещу Белгия. Освен американките чисти победи в първия ден записаха още Сърбия, Бразилия, Турция и Тайланд.

От преките конкуренти на България за оставане в Лигата единствено Доминиканската република спечели първия си мач. Представителките на Карибите изненадващо надиграха Русия с 3:1 (25:21, 22:25, 25:18, 28:26). Полша загуби драматично у дома срещу Италия с 2:3 (15:25, 22:25, 25:18, 25:21, 15:17), докато след поражението от САЩ белгийките са последни. Според регламента България, Доминиканска република, Белгия и Полша са претендентите за оставане в Лигата на нациите през настоящата кампания.

България - Белгия - сблъсък на двата най-млади отбора в Лигата на нациите
22/Май/19 15:26

Белгия е вторият съперник на женския национален отбор във Волейболната лига на нациите.  Двубоят е днес от 20:30 ч., а със средна възраст от 22 години, на игрището в „Монбат Арена Русе” излизат двете най-млади  формации в тазгодишното издание на надпреварата.  И в световните волейболни среди отчитат факта, че българският и белгийският отбори са с най-ниска средна възраст от абсолютно всички селекции. А предстоящата среща може да бъде наречена и сблъсък на бъдещето. И двамата селекционери - Иван Петков и Герт Ванде Брук, имат ясна идея да използват битките с най-добрите и по-опитни отбори в света за изграждане на своите тимове на бъдещето.

Макар средната възраст на състезателките да е крехка, в двете селекции определено има качества, които вече са видими и тепърва ще се доразвиват. В състава на Белгия личи името на Марлийс Янсенс, завършила на трета позиция сред топ реализаторите в груповата фаза на Волейболната лига на нациите през миналата година, докато за лъвиците излизат шампионки и медалистки от най-силните клубни европейски първенства.

Belgium Ruse

Програмата на турнира през тази година определи два от четирите отбора, които трябва да защитят мястото си в Лигата за следващия сезон, да се срещнат още в първата седмица на българска земя. През миналата година Белгия завърши на 13-то място във финалното класиране на надпреварата, докато за България това е дебютно участие. В исторически план тимовете  са изиграли 4 официални срещи помежду си, завършили с 3 победи за „лъвиците” и един успех за Белгия. Съперничеството обещава зрелище, а залогът – първа победа в Лигата на нациите за 2019!

Гергана Димитрова: Трябва да бъдем по-умерени
22/Май/19 0:09

Топреализаторката на България в мача с Япония от Волейболната лига на нациите, загубен с 1:3 (23:25,25:21,25:19,23:25), Гергана Димитрова обяви, че след 20-ата точка отборът ни става нетърпелив и допуска голям брой грешки.

“Нямахме достатъчно време да тренираме заедно и да се сработим. Със сигурност се нуждаем от още. Изпуснахме не само четвъртия гейм, но и първия. След 20-ата точка ставаме някак нетърпеливи, допускаме доста лични грешки и изпадаме в крайности. Или не сме решителни, или поемаме твърде големи рискове. Смятам, че трябва да бъдем по-умерени. Надяваме се на добра игра срещу Белгия утре, но не искам да обещавам резултати”, каза Димитрова.

0481112

На подобно мнение бе и старши треньорът на „лъвиците” Иван Петков:

“Допуснахме доста повече непредизвикани грешки от съперника, което натежа в резултата в заключителните моменти на геймовете. Играем добре до 20-ата точка, след което идва разколебаването. Ние сме млад отбор, който тепърва трябва да се изгражда като опит, самочувствие и манталитет и именно това е целта ни в Лигата на нациите, а Япония е тим с целенасочено отношение към волейбола, световна сила, която непрекъснато постига добри резултати.”

082045

Според Мирослава Паскова сриването в решаващите моменти идва от липсата на сработеност в отбора.

„Борихме се, но не бяхме достатъчно категорични в атака, което е нужно срещу отбор с толкова добра защита. Трябваше да сме по-агресивни. Тежко е в решаващите моменти, особено когато сме тренирали едва няколко дни в този състав и не сме достатъчно сработени. Не трябва да се оправдаваме, но наистина е трудно и то срещу толкова класни отбори.”

Топреализаторката на Япония Юки Иши (19 точки) отдаде победата на отборния дух.

„Беше труден мач, но съм доволна от резултата и от трите точки, които успяхме да спечелим. Основният ключ към победата не беше моето лично представяне, а цялостното отношение на отбора. Бяхме едно цяло и всеки даде най-доброто от себе си. Следващият ни съперник е силният тим на САЩ и съм сигурна, че ни чака пореден тежък мач”, каза Юки.

Националките взеха гейм на Япония при дебюта си във Волейболната лига на нациите
21/Май/19 23:53

Женският ни национален отбор по волейбол записа драматична загуба от Япония в дебюта си от Волейболната лига на нациите, игран в „Монбат Арена” в Русе. Момичетата на Иван Петков отстъпиха с 1:3 (23:25,25:21,25:19,23:25) на азиатките, които завършиха 6-ти на последното Световно първенство, като могат да съжаляват за изпуснатите шансове в първия и най-вече в третия гейм.

Мачът стартира точка за точка и първото техническо прекъсване дойде при 8:7 за Япония. След него обаче с много хъс и отборна игра българките успяха да вземат превес над самоотвержената азиатска защита и след блокада на Мира Тодорова и атака в аут на японките се оттеглиха на втора задължителна почивка с преднина от 16:12.

Bulgaria-Japan 09

Японките обаче се окопитиха след паузата, изравниха резултата и геймът отново тръгна точка за точка. Нашите момичета успяха да вземат нова преднина за 22:19 след ас на Мирослава Паскова и успешна тройна блокада. Гостите обаче записаха 5 безответни точки и стигнаха до два геймбола при 22:24. След блок на Мира Тодорова отразихме първия, но японките бяха безкомпромисни при втория и с мощна атака затвориха частта с 23:25.

В началото на втория гейм Япония дръпна с 3:0 и успя да задържи преднината си до първата теническа пауза – 5:8. Треньорът Иван Петков заигра с втората си разпределителка Петя Баракова. След ас и три успешни сервиса българките поведоха с 10:9. Японките обаче не ни позволиха да дръпнем в резултата и втората техническа почивка дойде при 14:16 в тяхна полза. Българките обаче изравниха до 17:17. След блокада и атака в аут на японките поведохме с 21:19. Страхотно спасяване на либерото Жана Тодорова и мощна атака на Гергана Димитрова доведоха гейма до 24:21 в наша полза, а с ас на Мария Каракашева затворихме частта с 25:21.

Японките доминираха от началото на третия гейм и позволиха на нашите момичета да поведат в резултата само при 9:8, след като първото техническо прекъсване дойде при 5:8 в полза на азиатките. Въпреки себераздаването си, „лъвиците” отстъпиха гейма с 19:25.

Bulgaria-Japan 04

Загубената трета част сякаш ядоса възпитаничките на треньора Иван Петков и те влязоха силно в новия гейм. Не ги разколеба дори загубата на първата точка, при която японките на два пъти извадиха невъзможни топки и накрая спечелиха след наша грешка. Българките дръпнаха с 5:1 и принудиха треньорката на Япония Куми Накада да поиска таймаут. Първата техническа почивка дойде при 8:5 за България. Азиатките продължиха със сърцатата си игра в защита, но българките търпеливо преследваха всяка точка. Така при 10:5 в наша полза се стигна до второ прекъсване за японките. Те обаче намалиха до 9:11 след три поредни точки, дошли след спорно съдийско отсъждане и две добри атаки. Момичетата на Иван Петков отново показаха отборен дух и второто техническо прекъсване в гейма бе 16:12 за нас. Последваха силни минути за нашите момичета, които дръпнаха с 19:13 и 20:14. Тогава обаче японките постигнаха 6 поредни точки за 20:20. След блокада на Мира Тодорова и две грешки на Япония българките дръпнаха с 23:20. Вместо да затворят частта обаче, нашите допуснаха 5 поредни точки и загубиха гейма с 23:25, а с това и мача.

Най-резултатни за България бяха Гергана Димитрова с 18 точки и Мира Тодорова с 14. Нася Димитрова записа 10 точки, Мирослава Паскова – 9, Симона Димитрова – 8, а Мария Каракашева – 7. За Япония Юки Иши реализира 19, а Осанай Мивако добави 16.

След края на срещата момичетата на Иван Петков благодариха на близо 1700-те русенски фенове, които ги подкрепиха в залата, а след това ги чакаха за автографи пред нея.

На мача присъстваха президентът на Българската федерация по волейбол инж. Данчо Лазаров и заместник-кметовете на Русе Димитър Наков и Страхил Карапчански.

В първия мач за деня шампионките от 2018 г. САЩ изравниха рекорда на Волейболната лига на нациите за разлика в гейм. Американките спечелиха с 25:8 втория срещу Белгия по пътя към победата с 3:0 (25:23, 25:8, 25:22). Макар и без сериозна част от титулярките си, за които сезонът в клубните отбори приключи преди броени дни, американките защитиха реномето си на основен фаворит за трофея и тази година. Андреа Дрюс закова пет аса и завърши с 19 точки за победителките.

Между двете срещи община Русе организира флашмов пред „Монбат Арена” с участието на деца от местните детски градини на волейболно игрище и тематични игри. Малчуганите бяха облечени с екипи на четирите участници в турнира.

В сряда от 20:30 българките се изправят срещу Белгия, а в четвъртък, отново от 20:30 часа срещаме САЩ.

Снимки: Костадин Андонов
21/Май/19 17:11

Националният отбор на България по волейбол за жени изненадаха фенове в Русе и им подариха незабравими емоции преди старта на мачовете от Волейболната лига на нациите в "Монбат Арена". Националките изненадаха русенци, като се появиха в магазина на партньора на Българската федерация по волейбол - Vivacom, в Mall Rousse.

Феновете имаха възможност да се запознаят лично с волейболистките, носещи радост на България. "Лъвиците" раздаваха автографи върху специални картички на националния отбор, а дълго време посетителите си правеха снимки с волейболните националки.

Самите те се забавляваха така, както го правят и на игрището - разгледаха най-актуалните предложения и мобилни телефони, с които могат да споделят бъдещите си успехи, а дори показаха и нова разновидност на любимия си спорт - волейбол в мол, като направиха разигравания с топката над щандовете в магазина на Vivacom.

thumbnail Ruse VNL 2

От тази вечер в Русе българските националки започват първото си приключение във Волейболната лига на нациите, където ще мерят сили с най-добрите отбори в света, след като миналата година спечелиха Златната европейска лига и интерконтиненталния турнир на претендентите в Перу.

thumbnail Ruse VNL 3

Първият съперник на момичетата на Иван Петков е направилият фурор на последното световно първенство отбор на Япония, който има сериозни амбиции и за предстоящите домакински Олимпийски игри в Токио. В сряда, 22 май, българките срещат Белгия, а на 23 май играят срещу много силния тим на САЩ. Всички срещи на България в "Монбат Арена Русе" са от 20,30 часа, а първите мачове за съответния ден започват в 17 часа.

Билети за турнира можете да закупите онлайн на Ticketportal Bulgaria, в партньорската мрежа и на касата на "Монбат Арена Русе". Пропуските са на напълно достъпни цени. Дневните билети (за два мача) започват от 10 лева, като има и опция за пакетен билет за трите дни (общо шест мача) на цена от 25 лева.