Петък, 23 Януари 2015 19:40
„Арда“ свали „Добруджа 07“ от върха, „Монтана“ е новият лидер в Суперлигата

ВК „Арда“ (Кърджали) победи лидера в класирането ВК „Добруджа 07“ с 3:1 (25:13, 25:13, 22:25, 25:23) в среща от 11-ия кръг на Суперлигата, която се игра в спортната зала „Арпезос“. Много силен мач за домакините направи опитният Невен Нешев, който като истински лидер на своя отбор изнесе основната тежест в ключовите моменти на двубоя.

Кърджалийци изненадаха играчите на Мирослав Живков с добре насочен сервис, с който пробиха посрещането на добричлии и им нанесоха 3-а загуба от началото на сезона.  Освен това поражението свали гостите от първото място, на което след този 11-и кръг се изкачи ВК „Монтана“, който не срещна проблеми и победи като домакин ВК „Миньор“ (Перник) с 3:0 (25:16, 25:14, 25:15). Така добруджанци вече заемат второто място с 25 точки и две по-малко от новия лидер. За „Арда“ пък това бе 5-а победа през настоящата кампания и със 17 точки се намират на 6-а позиция в Суперлигата.

Домакините от Кърджали започнаха много силно мача и след 3 поредни успешни блокади дръпнаха с цели 4 точки - 5:1. Играчите на Иван Халачев от началото на срещата започнаха да затрудняват посрещането на гостите с хубав сервис и първото техническо прекъсване дойде при 8:2 в тяхна полза. Разликата от 6 точки се запази и до втората пауза, а след това всичко в играта на кърджалийци се получаваше, докато грешките от другата страна на мрежата се увеличиха, и домакините затвориха първата част с 25:13 за по-малко от 20 минути.

В опит да промени нещо старши-треньорът на „Добруджа 07“ Мирослав Живков вкара в игра Димитър Маринков на мястото на Валентин Димов, но това не даде желания резултат и след много лошо посрещане, „Арда“ поведе с 8:3 при първата пауза. Домакините продължиха да затрудняват добруджанци с добре насочен флот сервис и се откъснаха с цели 9 точки пред своя съперник (16:7), а до края на гейма дори увеличиха преднината си и спечелиха частта отново с 25:13!

Кърджалийци стартираха по познатия вече начин в третата част и набързо взеха аванс от три точки при 4:1. Момчетата на Мирослав Живков успяха да се съвземат и с 4 поредни блокади излязоха за първи път напред в резултата при 8:6 в тяхна полза. Добруджанци дори натрупаха преднина при 13:9,  но домакините се върнаха в гейма и втората пауза дойде при 16:15 в полза на гостите. При 18:16 за играчите от Добрич Симеон Александров бурно протестира срещу съдийско отсъждане и получи червен картон, с което резултатът бе изравнен 18:18. Това по никакъв начин не разконцентрира бившия играч на „Левски Боол“ и именно той направи разликата до края на гейма с добрата си атака и много силния си сервис. Така „Добруджа 07“ спечели нервния 3-и гейм с 25:22.

Четвъртата част бе най-равностойната и двата отбора се движеха точка за точка, а второто техническо прекъсване дойде при 16:15 в полза на „Арда“. Гостите дръпнаха с две точки при 19:17 и треньорът на кърджалийци Иван Халачев поиска прекъсване, след което неговите момчета изравниха резултата. Двата отбора стигнаха до равенство при 23:23, когато играчите на „Арда“ направиха страхотна блокада и стигнаха до точка за спечелване на мача. Мирослав Живков мигновено поиска прекъсване но след него директна точка от сервис сложи край на спора – 25:23 и 3:1 за „Арда“.