Сряда, 24 Септември 2014 23:16
Лъвиците загубиха от Сърбия в оспорван двубой

Женският национален отбор загуби втората си среща в група Б на Световното първенство в Италия.  Малко не достигна на нашите момичета да се поздравят с крайната победа в мача , след като загубиха с 2-3 (19:25, 25:23, 19:25, 25:18; 12:15). Зрителите в Пала Триесте станаха свидетели на качествена волейболна битка и усетиха истинската атмосфера на Мондиала.

Стартов състав/ България/ : Цвети Заркова, Емилия Николова, Страшимира Филипова(к), Елица Василева, Добриана Рабаджиева, Диана Ненова, Мария Филипова (л).

Първи гейм: Лъвиците взеха лидерството и при 6-2 в наша полза Зоран Терзич поиска прекъсване.  Това помогна на сръбкините и българският тим допусна две непридизвикани грешки, които повлияха зле и Сърбия водеше при първото техническо при 8-7, а след това в игра се появи другата разпределителка на България – Лора Китипова за сметка на Диана Ненова.  Капитанът Страшимира Филипова застана на сервис и отново водехме при 10-8, но не успяха да направим по-голяма разлика и играта тръгна точка за точка и изравняване на резултата (11-11; 12-12, 14-14), но все пак водехме при второто техническо при 16-14.  Играта продължи да е точка за точка, а сръбкините поведоха при 19-18. При 20-18 Кузюткин поиска прекъсване, но това не доведе до успокоение в нашия тим и при 23-19 руският специалист отново прекъсна играта.  Не успяхме да намерим своето темпо и Сърбия поведе с 1-0 при 25-19.

Втори гейм: Сръбкините започнаха ударно и поведоха с 4-1, а Кузюткин прекъсна играта при 7-2. В тези минути от мача нашите момичета изглеждаха притеснени и Репрезентацията натрупа огромен точков аванс при 12-4. Въпреки че отбелязаха няколко точки, по време на второто техническо прекъсване Сърбия водеше с 16-10. След две добри изяви на блок и две точки за българския тим Терзич прекъсна играта при 16-12. Сърбия не си позволи обаче да изгуби ритъм и при 20-14 в тяхна полза Кузюткин отново поиска прекъсване.  Успяхме  да отбележим три точки след добър сервис на Д.Рабаджиева, а след това и включването в игра на Ц.Заркова доведе до 21-19.  Сръбкините обаче се приближиха до успеха в сета и при 23-20 отново имаше тайм аут за българския отбор.  След сервис на Е.Василева изравнихме при 23-23, а след това и спечелихме частта при 25-23, като Елена Колева успя да пробие сръбския блок за последната точка. В този сет българският тим значително подобри изявите си на блок.

Трети гейм: Играта отново тръгна точка за точка, но по време на първото техническо прекъсване водехме с 8-6.  Сръбкините обърнаха резултата в своя полза при 13-11 и въпреки че изравнихме при 14-14, следващите две точки бяха за Сърбия (16-14). Сръбкините изостриха максимално атаката си (19-15) и българският ст.треньор прекъсна играта.  Това не доведе до обрат в резултата и при 23-18 се наложи руският спец отново да поиска тайм аут. Репрезентацията не допусна обрат и се доближи на гейм до крайния успех след като затоври при 25-19.

Четвърти гейм: Лъвиците поведоха в началото на гейма и първото техническо дойде в наша полза при 8-7.  При 14-12  за българския тим Терзич прекъсна играта, но Страшимира Филипова беше безапелационна и отбеляза две последователни точки за 16-12. Сръбкините изглеждаха доста нервни и при 19-14 за България Терзич отново поиска тайм аут, но българките затрудниха противничките си с остри атаки за 21-14. При 23-18 Кузюткин на свой ред прекъсна играта, за да наруши ритъма на сръбските волейболистки (23-18). Българките затвориха сета при 25-18.

Пети гейм: и двата отбора направиха грешки на сервис, което говореше  за повишено напрежение. Въпреки това сръбкините по-бързо намериха своя ритъм и поведоха при 6-3. Макар че Страшимира Филипова опита да поведе своя отбор към обрат, прекъсването дойде при 8-3 в полза на Репрезентацията.  Нашите успяха да се доближат до само на една точка до опонентите си при 10-9 и Терзич прекъсна играта, но перфектна Страшимира Филипова на блок изравни резултатата, а напрежението в Пала Триесте достигна своя краен предел. Въпреки огромното желание на българските момичета сръбкините показаха по-здрави нерви във важните моменти и спечелиха при 15:12, а с това и се поздравиха и с крайн ата победас 3-2 гейма.