Неделя, 12 Юни 2016 01:22
Жените с четвърта победа в Гран при – 3:1 над Чехия

Националките се върнаха на пътя на победата в Световното Гран при с 3:1 (25:22, 25:16, 23:25, 25:19) над Чехия в предпоследния си мач от втория турнир в Оломоуц. Така българките направиха шансовете на чехкините за финалите във Варна нулеви преди последните мачове в неделя. В тях домакините срещат Доминиканска република, а нашите играят с аутсайдера Канада, който досега има 5 загуби от 5 мача. В другата група в Полша местният тим играят срещу Пуерто рико, а Аржентина играе с Кения.

Вече са ясни четирите отбора за финалната четворка във Варна (18-19 юни) – България по право като домакин, Пуерто рико, Доминиканска република и Полша. Според регламента в единия полуфинал нашите играят с най-ниско класираният от трите тима в общото класиране на двете групи, а преди последните двубои това са полякините. Резултатите в неделя обаче могат да преобърнат подреждането, като има варианти и трите тима да станат първи, втори или трети.

Срещу чехкините треньорът Иван Сеферинов направи две промени в стартовата шесторка, като за първи път на терена като титуляр излезе Виктория Бежандолска (10 т.) и остана до края. Останалите бяха Ева Янева (17), Петя Баракова (0), Емилия Николова (19), Гергана Димитрова (11) и Нася Димитрова (10), либеро е Мария Филипова.

Първит гейм вървеше равностойно до 21:20, когато след атака на Николова стана 22:20, после ключова точка от сервис направи Бежандолска – 23:20. След нова успешна атака на Николова и сервис на чехкините в аут националките спечелиха гейма. Във втория българките доминираха тотално, като в края Лора Китипова (2) смени Баракова. В третата част Китипова остана на терена, но домакините се вдигнаха на щурм и със силен сервис се върнаха в мача. Българките се поизнервиха, но успяха да стигнат до 23:23, като в игра влезе и Мирослава Паскова (1). Накрая обаче не издържаха и отстъпиха с 23:25. Проблемно започна и четвъртата част, в която Сеферинов върна печелившия вариант на състава от първите два гейма – с Петя Баракова и Гергана Димитрова. Още при 0:2 обаче твърде необичайно треньорът поиска почивка. А при 0:3 Гергана отстъпи мястото си на Паскова. На първото техническо прекъсване нашите вече водеха с 8:6, а при 10:12 Гергана пак се върна терена. На второто прекъсване обратът бе факт – 12:16. И тук настъпи развръзката – след серия от трудни сервиси на Николова нашите спечелиха 6  поредни точки и взеха аванс – 21:17. Този път националките не позволиха нов обрат и така изхвърлиха чехкините от финалите.

Прочетена 258 пъти Последно променена в Неделя, 12 Юни 2016 08:47